m*******'s avatar'
m*******3 tahun yang lepasOther Workplace Issue

Kerja 240 - 250 jam sebulan, normal ke tu?

Saya kerja dekat bahagian retail, kerja shift la and then 2 hari pagi 7PM - 7AM, then 2 hari malam 7PM - 7AM lepas tu rest 2 hari cuma hari cuti yang first tu dah balik pukul 7 pagi, so rasa macam kerja 1 day and a half je. And then saya kena kerja 12 jam straight, tak boleh keluar rehat. Kalau nak pergi toilet pun, kena ada member back up dalam 5 - 10 minit. sebulan kira saya kerja 240 - 250 jam. Hmm, OT tak dapat, dapat gaji basic je. so nak tanya, normal ke macam tu?
1
Emmanuel Satau's avatar'
Emmanuel Satau8 bulan yang lepas
Eh, ini dah salah ni. Kalau Jabatan Tenaga Kerja tahu, siap company ni. Setahu saya, waktu bekerja adalah 40 jam seminggu. Macam mana boleh sampai 250 jam sebulan? Dalam seminggu, mana-mana tempoh 7 hari, tak kira hari mana, mesti ada hari rehat. Jadi dalam sebulan tu, ada 4 hari cuti. Ini bukan overtime ni, ini exploitation.
0
M****** S****** N**** B** M******'s avatar'
M****** S****** N**** B** M******4 bulan yang lepas
Di bawah Seksyen 60A (1) Akta Kerja 1955, pekerja tidak boleh diarahkan bekerja:- Lebih dari 5 jam berturut-turut tanpa rehat yang tidak kurang daripada 30 minit. Lebih dari 8 jam sehari Lebih tempoh masa (in spread-over period) 10 jam sehari. Lebih 48 jam seminggu Jadi ni dah kira menzalimi pekerja dan sepatutnya kena ada yang tegur majikan. Atau sekurang2nya majikan bayar OT
1
M******* Z*** B** T****'s avatar'
M******* Z*** B** T****1 tahun yang lepas
tak normal, tapi kebanyakan retail memang camtu, mostly retail kerja 6 hari seminggu, shift pulak bedasarkan sale, lagi banyak sale, lagi banyak waktu kerja. mostly kerja 9pagi - 10malam untuk 4 hari sekurang kurangnya.
0
Z******** U**** B** M*** N**'s avatar'
Z******** U**** B** M*** N**1 tahun yang lepas
Normal bagi sesetengah pihak. Benda ni susah la nak cakap sebab bila kita condemn mesti akan ada penjilat yang akan back-up kapitalis atau majikan dia.
0
M****** F********* B** K*****'s avatar'
M****** F********* B** K*****1 tahun yang lepas
Mengikut Akta Kerja 1955, seminggu tak boleh lebih daripada 45 jam kerja. Kalau lebih boleh kena tindakkan undang2 dan laporkan dekat Jabatan Tenaga dan Buruh.
0
R*** M****** T***** B** R*** S******'s avatar'
R*** M****** T***** B** R*** S******1 tahun yang lepas
Itu namanya cari sakit dan penyakit. Kerja gila.
0
F*** H**** *'s avatar'
F*** H**** *1 tahun yang lepas
fight for your right.
0
M*** J**** B** M* G****'s avatar'
M*** J**** B** M* G****1 tahun yang lepas
Itu bukan biasa tu bang, lebih baik buat pertanyaan di jabatan buruh dan lapor jika perlu
0
M******** B**** R****'s avatar'
M******** B**** R****1 tahun yang lepas
sangat tidak berbaloi kerja pun mcm keja robot dah mcm ni. keja straight 12jam?
0
M*** S******'s avatar'
M*** S******2 tahun yang lepas
Saya kerja kilang bhgn QA. Syif tukar setiap bulan 8-8. Kerja 12jam. Rehat 1jam. Kilang glove yg dah bertapak lama. Lately ni baru la nak betulkan management nak bagi pekerja rehat cukup 30jam. Kalau tak kena perah macam foreigner.
0
N** A*** N***** B**** M******* Z******** *'s avatar'
N** A*** N***** B**** M******* Z******** *4 bulan yang lepas
saya pernah kerja retail juga. kerja 6 hari seminggu. shift 9am-6pm, weekend wajib ada satu hari full shift 9am-10pm, weekdays lain 2 kali full shift, lagi 2 hari kerja 9am-6pm. Gaji rm1100 (2018). time tu kerja masa sem break. bila dah fikir sekarang memang tak adil. kerja memang mudah, jaga barang and layan customer je tapi tak fair la tak bayar ikut jam. sampai sekarang saya taknak kerja retail mengenang nasib zaman dulu haha
1
Noorfazlina binti osman's avatar'
Noorfazlina binti osman2 tahun yang lepas
macam aku lah , aku kerja 7-AM sampai 10-PM rehat takde sebab shift sorang akhirnya aku berhenti
1
M******* A****'s avatar'
M******* A****2 tahun yang lepas
bagi saya tak normal,sekarang basic dekat Retail/Merchandise boleh dapat RM 1200.00 tak termasuk OT dan Elaun sekiranya syarikat tu menyediakan elaun.Saya ada pengalaman dalam bidang Retail/Merchandise juga,paling banyak saya pernah dapat sepanjang bekerja adalah RM1900.00 dan OT yang dikira anggaran dalam RM 5.50 sejam. OT yang diberikan adalah tertakluk pada kekurangan staff.Masa saya kerja tu memang susah untuk jaga shift.Hari hari masuk kerja malam balik pagi.Kerja 12 jam.
1
Aishah Rajashantini's avatar'
Aishah Rajashantini4 bulan yang lepas
Waktu kerja x normal.Bos kamu mempergunakan awak.OT x bayar.Boleh bawa kes ke Perkeso.Tuntut keadilan.
2
G*** S***** a** r***********'s avatar'
G*** S***** a** r***********2 tahun yang lepas
Anyone
0