J*** F********** B** S********'s avatar'
J*** F********** B** S********2 tahun yang lepasMauLuah

Kadang rasa nak bunuh diri sebab kehidupan ni betul tak adil.

Saya ni anak miskin bandar. Miskin bandar tu lagi sakit dari miskin kampung. Tinggal di rumah PPR. Di diskriminasi di sekolah (mungkin tak nampak sangat tapi realiti tu wujud). Kelas pertama selalunya dimonopoli oleh anak² perumahan kondominium, teres etc. Manakala anak flat mcm saya mostly berada di kelas belakang. Tapi sebab saya jenis kuat berusaha, saya dapat masuk kelas depan. Dari zaman sekolah cikgu selalu cakap, belajar rajin². Nanti dapat belajar sampai menara gading, keluar dapat kerja bagus. Sampai bila kamu nak duduk di rumah 'sangkar burung?' Saya pun pulun belajar. Malam tolong parents berniaga di pasar malam. Siang ke sekolah. Hujung minggu kutip tin, besi buruk. Memang sakit dan penat. Pendek cerita, saya grad tahun lepas. Sebelum konvo, saya dah cari kerja di mall. Saya tak boleh putus mata pencarian, nanti siapa nak sara family? Kemudian covid melanda. Peluang pekerjaan makin susah. Saya pula mcm dah stuck di mall dgn gaji yg rendah walaupun saya ada degree. Manakala kawan² saya yg anak orang senang, hidup makin senang. Kadang saya stalk linked in dorang. Jujur saya jealous. Jawatan yg dorang pegang bukan kaleng². Semudah itu perjalanan hidup dorang. Semudah itu mereka dapat kerja. Saya selalu tertanya tentang takdir hidup saya. Kenapa Tuhan buat saya mcm ni? Kadang malam² selalu terbayang nak bunuh diri. Itu sahaja luahan saya. Saya tak minta apa. Cuma nak baca kata² semangat dari kawan² fb supaya saya kuat untuk cari kerja yg lebih bagus untuk sara family. Tq min. Doakan saya dapat kerja lebih bagus.
7
Christopher Vijay Jacob's avatar'
Christopher Vijay Jacob1 tahun yang lepas
Dik, yg cikgu ckp tuu betul, tapi separuh betul je. Yg u tulis pun betul. Anak2 org kaya senang je nak mengorak langkah. Because backup depa; parents, ada kewangan kukuh. Utk you, dan saya, n org lain dlm group b40, cara kita nak berjaya is dgn good planning, practical approach, stabil income dan saving. Good planning- kita rancang long term dan logik dgn kemampuan kita. Example- tahun ni nak cari keje tetap dan try to perform at workplace. Duit Epf kita jgn withdraw Gaji basic kita simpan buat belanja dan komitmen. Kita buat ot kawkaw dan semua duit ot kita save. Every year, kita up planning kita, objektif utk upgrade diri kita.. Even if amik masa yg lama, bila kita renung balik, every planning yg menjadik will be good for us... Example lain for upgrade diri kita is: Amik sijil ape2 Amik lesen kete, moto dan gdl Belajar satu ilmu yang kita boleh pakai utk cari makan, misalnya berenang, main guitar, servis aircon, repair motor dll... Practical approach - kita plan ikut kemampuan kita, bukan member kita. Kalau kita gaji 2k,jgn la angan2 nak sewa rumah atau beli kete. Pakai je moto lama bapak kita. Takyah amik insurance mahal2, cari yg murah... Takyah beli iPhone atau apa2 dgn installment. We save n buy cash. Line fon pakai yg murah.. Baju seluar kita boleh beli, tapi takyah branded utk show off. Asal ada sudah. Stabil income- our full time job is everything. Walau apa pun personal problem kita, kerja jgn abaikan. Because Itu periuk nasi kita. Saving- we kumpul duit everywhere... Masuk je gaji, transfer maybe 25% gaji kita ke akaun lain. Bukan akaun org lain, but our akaun. If boleh jgn usik duit tuu... Kalau ada hajat nak beli brg baru, abaikan. Have a daily budget. Example seminggu rm200. Every week cucuk 200. Then pandai2 belanja. Hujung minggu if ada extra, deposit that money n beli ASB. Hope this helps
0
S******* S******'s avatar'
S******* S******2 tahun yang lepas
Allah tu adil, miskin atau kaya tu semua rahsia Dia. Kehendak Dia. Saya salah sorang dari keluarga miskin. Puas tukar kerja dan dilanda pelbagai ujian. Nasihat saya, teruskan usaha, jangan dengar apa org kata dan sentiasa pandang ke hdpn.
0
N***** B* A** W****'s avatar'
N***** B* A** W****2 tahun yang lepas
Saya grad degree dah 9 tahun, tpi tak pernah dpt kerja tetap @ kerja yang setaraf degree (science).. sekarang dpt twran kerja gred spm shaja..kadang2 fikir memang sakit rasa jiwa ni..tapi terpaksa terima sebab tak ada pilihan lain
0
oh rookie's avatar'
oh rookie2 tahun yang lepas
📣Tukar model pertaruhan dan pelaburan bola sepak tradisional 📣 Kewangan serba baharu, pulangan 100% dalam 20 hari. Ejen pengambilan 365BALL akan bagi anda 50RM dahulu: WHATSAPP 601161357090 https://api.whatsapp.com/send?phone=601161357090
0
M******* R*****'s avatar'
M******* R*****2 tahun yang lepas
Bila mana kita membandingkan kehidupan kita dgn org lain, terutamanya dgn org yg lebih baik kehidupannya, di situ syaitan akn membisik, supaya kita kesal dan merungut dgn apa yg kita ada sekarang. Namun, jika kita cuba bandingkan dgn org yg lebih susah dgn kita, di situ akn lahir perasaan syukur dgn apa yg kita ada. Lumrah manusia inginkan kemewahan, kesenangan, terutamanya zaman sekarang yg sangat memerlukan wang dan harta. Pandangan saya, kita refleks semula, senaraikan rezeki2 yg kita ada, kesemuanya, daripada nyawa, udara, keluarga, ketenangan dan kita imbang dgn apa yg kita x dpt lgi. Sy akui, dn sy pun alami perkara yg sama, perasaan cemburu tu x dpt nk halang. Sedikit mengenai diri sy, sy lulusan degree oversea, mengganggur dh 3 bulan, sbb kena jaga family terutama ibu, arwah ayah meninggal bln 5 lps, x smpt nk hadir ke convo sy nt, so skrg, sy byk buat keja2 yg kecik2 n part time, asalkan halal, dan dpt bantu family sikit2. Main dgn perasaan ni mmg sakit, sumpah mmg sakit, mental sy rabak sbb sy hilang tunjang sokongan sy iaitu ayah sy. Org yg dorong sy utk smbg bljr, dialah, tp bila sy habis bljr, dia dh xde. Sedih mmg sedih, tp hidup perlu diteruskan. Di situ, Allah nk ajar kita utk hargai apa yg ada didepan mata. Usah dikejar bnde yg x pasti, tp jgn berputus asa mengejar kehidupan abadi di syurga nanti. InSyaAllah, slowly but surely, you can do this.
3
Suzana Ismail's avatar'
Suzana Ismail2 tahun yang lepas
Bersabar la dik, time covid ni semua orang pun terkesan...miskin & kaya pun terpalit sama. kalau ada perasaan nak bunuh diri, cuba fikir tentang ibu bapa & family....
0
N** S************ b**** S***** B****'s avatar'
N** S************ b**** S***** B****2 tahun yang lepas
bersabar lah saudara. sy baru lepas berhenti kerja.. da sebulan lebih.. parents tak tahu pon benda nie.. penat nak tipu cakap kerja.. kalau tak resign sy risau suicide.. sy btol2 tak tahan da dengan tmpt kerja lama.. semua org sedang diuji.. kita kena kuat nak hadap semua nie.. takpe kalau down sometimes just ingat kena bangun balek jgn pndang belakang da.. btw buad masa sekarang jangan tengok kehidupan kwn2.. sy da uninstall semua socmed sbb tak nak bagi diri nie rasa down tgok kehidupan orang lain yg berjaya.. bkn jealous tp risau nnt diri nie banding2 dgn hidup org lain.. at least sy still ada rumah utk tinggl, makanan yg ckup n savings untuk beberapa bln nie.. org lain ade yg lbih teruk diuji dr sy.. so sy kena teruskan usaha job hunting & bersyukur at least sy kena uji takde keje je skang nie.. to confessor be strong, keep pushing yourself, dont overthinking, dont give up and remember Allah with us.
3
M****** Z*******'s avatar'
M****** Z*******2 tahun yang lepas
kehidupan yg Allah SWT beri kt mnusia sntiasa adil.. kadang kita xde apa, tp sihat sentiasa.kdg ada duit byk, tp slalu x sihat. cuma manusia yg tak adil kt diri sndiri. slalu melihat pada satu perspektif sedangkn di pndngn lain kita lg sng..
5